Malzemeler

Norm Additive üretim tesislerinde alüminyum ve çelik alaşımları ve PA12 plastik malzemeler ile seri üretim yapılmaktadır.

Alüminyum alaşımları

AlSi10Mg

AlSi10Mg alaşımı, hafifliği, yüksek spesifik mukavemeti ve kaynaklanabilirliğinden dolayı otomotiv ve havacılık endüstrilerindeki birçok uygulama için oldukça talep görmektedir. Bu ötektik altı alaşım, genel olarak iyi dökülebilirliği, yüksek eriyik akışkanlığı, düşük katılaşma büzülmesi ve düşük sıcak çatlama riski nedeniyle uzun yıllardır eklemeli imalatta güçlü bir odak noktası olmuştur. Alaşım yapısındaki düşük miktarlardaki magnezyum ve demir, hem ortam sıcaklığında hem de yüksek sıcaklıklarda alaşımın mukavemetini arttırmakta ve ayrıca alaşımın ısıl işleme daha duyarlı olmasını sağlamaktadır. AlSi10Mg alaşımı, makine parçaları, külbütör kolları, zamanlama dişlileri, kompresör kasaları, yakıt pompaları, hava kompresörü pistonları, havacılık bileşenleri, yüksek hızlı dönen parçalar, karterler ve motor soğutma fanlarının imalatında kullanılmaktadır.

“Eklemeli imalat daha az malzeme, işçilik ve enerji kullanmaktadır, ancak geleneksel imalattan daha yüksek etkiye sahiptir.”
Çelikler

316L Paslanmaz Çelik

316L, geleneksel krom-nikel östenitik paslanmaz çeliklere göre atmosferik korozyona ve çukurcuk/aralık korozyonuna karşı daha dirençli olan, molibden içeren östenitik paslanmaz çeliktir. Bu alaşım mükemmel şekillendirilebilirlik ve üretilebilirlik sunmaktadır. Molibden içeriği, yüksek sıcaklıklarda yüksek sürünme direnci ve kopma mukavemeti sağlamaktadır. 316L, kimya ve petrokimya endüstrisinde, otomotivde, fotoğraf ekipmanlarının üretiminde gıda işlemede, eczacılık ekipmanlarında, tıbbi cihazlarda, su arıtmada, denizcilik uygulamalarında ve deniz kıyısına yakın veya kentsel alanlarda mimari uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Polyamid 12

Polyamid 12 , 1,01 g/cm³’lük düşük yoğunluk, yüksek aşınma direnci, yüksek shore sertliği ve düşük su emilimi gibi bir çok fiziksel özelliği sayesinde geniş bir uygulama alanına sahiptir. HP Multi Jet Fusion yazıcılarla kullanılan PA 12; diğer yöntemlerle üretilen parçalardan daha az gözenekli ve ayrıntılı yüzeyler sunmayı mümkün kılar. Ayrıca, yüzey yapısı gereğince boya vb. maddelere karşı tutuculuğu iyi bir ürün elde edilmesini sağlar. İşlevsel prototipler, düşük adetli seri üretim ve son ürün için oldukça kullanışlıdır.